17. října  2010

Po, Pá 12.00 h;   St, Čt, Pá: 18.30 h;

St : 17.30 h ;       So: 17.30 h

Ze sváteční liturgie:

Bože, připomínáme si dnes, výroční den posvěcení tohoto kostela, ve kterém se shromažďujeme, abychom tě chválili; vyslyš naše prosby, a stůj při nás, abychom ti zde sloužili vždy s čistým srdcem a stále plněji zakoušeli, že se na nás uskutečňuje spása.

1. čtení: Iz 56, 1.6-7

Cizince, kteří lnou k Hospodinu, kteří mu slouží a milují jeho jméno … … přivedu na svou svatou horu a dám jim radost ve svém domě modlitby, jejich oběti zápalné a obětní hody dojdou na mém oltáři zalíbení. Můj dům se bude nazývat domem modlitby pro všechny národy, je výrok Panovníka Hospodina, který shromažďuje zahnané z Izraele.

Do domu Hospodinova půjdeme s radostí.

2. čtení:  1 Kor 3, 9c-11.16-17

Svatý Pavel píše: „Vy jste Boží stavba. Podle Boží milosti, která mi byla dána, položil jsem jako zkušený stavitel základy, dále na tom staví už jiný.“

Evangelium:  Lk 19, 1-10

Ježíš řekl Zacheovi: "Dnes přišla do tohoto domu spása; vždyť je to také syn Abrahámův. Neboť Syn člověka přišel hledal a spasil co zahynulo.

18. října  – pondělí

sv. Lukáše, evangelisty

Výročí posvěcení kostela v Karlíně (147)

24. října – neděle

Den modliteb za misie

Oáza Karlín – sběr šatstva

v přízemí Farního domu v Karlíně – Křižíkova 57.

Pondělí 9-12 hod.;  Čtvrtek 13-17 hod.

Kniha o P. Františku Kohlíčkovi – Veliké věci nám učinil

je k dostání na faře nebo v kostele v Karlíně. Cena 190 Kč.

Z dějin karlínského kostela (podle Dr. Jindřicha Šámala)

Na klenbě kostela jsou vyobrazeni představitelé Církve. Klenba má znázorňovati nebe, oživené sbory světců a světic, tak jak je Církev rozvrhla v hierarchie a vzývá postupně v litanii všech svatých. Na vítězném oblouku jest nápis »Jděte - učte všechny národy křtíce je - ve jménu - Otce - i Syna - i Ducha - svatého«.

Ze sedmi skupin hierarchických jsou prvé tři skupiny andělů a archandělů, patriarchů s proroky a sv. apoštolů v apsidě. Zbývající čtyři skupiny pokračují ve čtyřech klenebních čtvercích.

Před vítězným obloukem přímo v kněžišti jsou vyobrazeni zástupci sv. mučedníků (Štěpán, Vavřinec, Kosmas a Damián),

v druhém čtverci sv. biskupové a učitelé církevní (Řehoř, Ambrož, Augustin, Jeroným),

ve třetím sv., kněží a zároveň zakladatelé řádů řeholních (Benedikt, Bernard, Dominik a František),

ve čtvrtém sv. panny a vdovy (Maří Magdalena, Agata, Anežka a Kateřina). Nad kruchtou ukončuje tuto řadu přímo nad varhanami patronka hudby sv. Cecilie.

Tento sbor jest doplněn sv. zemskými patrony, kteří jsou zobrazeni v bezprostředním sousedství světců na klenbě a v obloucích mezi okny hlavní lodi a přidružují se ke skupinám na klenbě.

V chóru jsou to mučedníci sv. Václav a sv. Vít, v lodi chrámové pak jsou zařazeni do sboru sv. biskupů a učitelů církevních sv. Vojtěch a sv. Prokop, do sboru sv. kněží sv. Jan Nepomucký a sv. Sarkander a do sboru sv. vdov a panen sv. Ludmila a sv. Anežka.

Kostel otevřen cca 8.00-20.00 hod.