14. června 2009

24/ 2009

Kaple sv. Vojtěcha – Balkán

St: 17.30 h            So: 17.30 h

Pane Ježíši Kriste, tys za nás obětoval své tělo a krev a ve svátosti oltářní zůstáváš mezi námi; dej ať slavíme památku tvého umučení s takovou úctou, aby nám účast na tvé oběti stále přinášela ovoce vykoupení.

1.      čtení: Ex 24, 3-8

Mojžíš pak všechna Hospodinova slova napsal; časně zrána pak vstal a postavil pod horou oltář a dvanáct pamětních kamenů podle dvanácti kmenů Izraele.

Kalich požehnání je společenstvím Krve Kristovy.

2. čtení: Žid 9, 11-15

A proto on (Ježíš) je prostředníkem nové úmluvy. Svou smrtí dal dostiučinění za hříchy spáchané v době, kdy ještě platila dřívější úmluva. Tím se povolaným dostává splnění slibu o věčném dědictví.

Evangelium: Mk 14, 12-16. 22-26

První den o svátcích nekvašeného chleba, když se zabíjel velikonoční beránek, zeptali se učedníci Ježíše: "Kam chceš, abychom ti šli připravit velikonoční večeři?"

15. června - pondělí

sv. Víta, mučedníka (*304)

19. června - pátek

Slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

20. června - sobota

Neposkvrněného Srdce Panny Marie

Benefiční koncert

Klavírní recitál italského pianisty Paola Vergariho ve prospěch školáků a studentů v misii Fonjumetaw v Kamerunu se uskuteční
20. června 2009 ve 20 hod. v sále Martinů Lichtenštejnského paláce
v Praze.

Slavnost Těla a Krve Páně - Homilie Benedikta XVI. - 11.6.2009

Svatý Jan Maria Vianney rád říkal svým farníkům: „Přistupujte k přijímání… Je pravda, že jej nejste hodni, ale potřebujete je“ (Bernard Nodet, Le curé d´Ars. Sa pense – Son coeur, vyd. Xaver Mappus, Paris 1995, str. 119).

S vědomím, že v důsledku hříchů nejsme na patřičné úrovni, ale že se potřebujeme sytit láskou, kterou nám Pán nabízí ve svátosti eucharistie, obnovme tento večer naši víru ve skutečnou přítomnost Krista v Eucharistii.

Tuto víru netřeba pokládat za samozřejmost! Dnes existuje riziko plíživé sekularizace i uvnitř církve a může vést k prázdnému a formálnímu eucharistickému kultu, k bohoslužbě oproštěné od oné účasti srdce, jež se vyjadřuje úctou a respektem k liturgii. Stále silnější je pokušení redukovat modlitbu na mělké a uspěchané momenty a přitom se nechat ovládat aktivitou a pozemskými starostmi.

Až budeme za okamžik recitovat majestátní modlitbu Otče náš, budeme říkat: „Chléb náš vezdejší dej nám dnes“ přirozeně s myšlenkou na denní chléb. Tato prosba však obsahuje něco hlubšího.

Řecký výraz epioúsios, který překládáme jako „vezdejší“, by totiž mohl odkazovat také na chléb „nad-podstatný“, na chléb „světa, který přijde“. Někteří církevní otcové v tom spatřovali odkaz na Eucharistii, chléb věčného života, který je nám dán ve mši svaté, aby budoucí svět měl již od nynějška počátek v nás. Eucharistií tedy nebe přichází na zemi, zítřek Boha spadá do přítomnosti a čas je jakoby objat božskou věčností.                                                                                                                www.radiovaticana.cz