22. listopadu 2009

Slavnost Ježíše Krista Krále

46/ 2009

St : 17.30 h;      So: 17.30 h

Všemohoucí, věčný Bože, tys dal svému milovanému Synu všechnu moc na nebi i na zemi, aby byl králem všeho tvorstva. Dej, ať celý svět, vysvobozený Kristem z otroctví hříchu, poznává tvou slávu.

1. čtení: Dan  7,13-14

Vidění proroka Daniela: „Díval jsem se v nočním vidění, a hle - s nebeskými oblaky přicházel někdo jako syn člověka, … Byla mu dána moc, sláva a království, jeho moc je věčná a ta nepřestane, jeho království nebude zničeno.“

Zpívejme Hospodinu, králi věčné slávy.

2. čtení: Zj 1, 5-8

Ježíš Kristus je svědek hodný víry, prvorozený z mrtvých a vládce nad pozemskými králi. Tomu který nás miluje, který nás obmyl od našich hříchů svou krví a udělal z nás královský národ a kněze Boha Otce, tomu buď sláva a vláda na věčné věky. Amen.

Evangelium: Jan 18, 33b-37

Pilát řekl Ježíšovi: "Ty jsi židovský král?" Ježíš na to řekl: "Moje království není z tohoto světa. Kdyby moje království bylo z tohoto světa, moji služebníci by přece bojovali, abych nebyl vydán židům. Ne, moje království není odtud."

23. listopadu - pondělí

sv. Klementa I., papeže a mučedníka (1. stol.)

24. listopadu - úterý

sv. Ondřeje Dung-Laca, kněze, a druhů, mučedníků (19. stol.)

24. listopadu - středa

sv. Kateřiny Alexandrijské, panny a mučednice

29. listopadu - neděle

1. neděle adventní

Příprava na svátost biřmování

začínáme v neděli 22. listopadu po večerní mši sv. ve Farním domě .

Společné udělování svátosti nemocných

V Karlíně – v pátek 27. listopadu při večerní mši sv. v 18.30. hod.

Na Balkáně – v sobotu 28. listopadu při večerní mši sv. v 17.30 hod.

„Spíš projde velbloud uchem jehly, než vejde bohatý do Božího království.“ (Mt 19,24)

Co tedy Ježíš zavrhuje? Jistě ne pozemská dobra sama o sobě, ale bohatého člověka, který na nich lpí. Proč?

Odpověď je nasnadě: Vše náleží Bohu, ale bohatý člověk se chová, jako by bohatství patřilo jemu.

Je pravdou, že bohatství lehce zaujme v lidském srdci místo, které patří Bohu, zaslepuje a podporuje nejrůznější neřesti. Apoštol Pavel napsal: „Ti, kdo chtějí hromadit bohatství, upadají do pokušení a zamotávají se do mnohých nesmyslných a škodlivých žádostí, které vrhají lidi do zkázy a záhuby. Neboť kořenem všeho zla je láska k penězům; a už mnoho těch, kteří se po nich pachtili, zbloudilo ve víře a připravilo si mnoho bolestí.“

Již Platon tvrdil: „Je nemožné, aby mimořádně dobrý člověk byl současně i mimořádně bohatý.“

Jaký tedy má být postoj toho, kdo něco vlastní? Je třeba zachovat si svobodné srdce, zcela otevřené Bohu, pokládat se pouze za správce svého majetku a vědět, že toto vlastnictví je – slovy Jana Pavla II. – zatíženo sociální hypotékou.

Pozemská dobra nejsou sama o sobě špatná. Netřeba jimi tedy pohrdat, jedná se pouze o jejich správné využití.

Jak praví jedno italské rčení, od pozemských dober nemají být odpoutané ruce, ale srdce. Jde o to, abychom je uměli užívat pro dobro druhých.

Kdo je bohatý, je bohatý pro druhé.

Možná namítneš, že nejsi opravdu bohatý, a proto se tě tato slova netýkají.

Bohatým před Bohem může být i žebrák, který spílá tomu, kdo se dotkne jeho mošny.      Chiara Lubichová (celý text na www.focolare.cz)