6. září 2009

36/ 2009

Kaple sv. Vojtěcha – Balkán

St : 17.30 h;      So: 17.30 h

Bože, tys nám poslal Vykupitele a přijímáš nás za své syny; pohlédni na nás s otcovskou láskou a dej, aby všichni, kdo věří v Krista, dosáhli pravé svobody a věčného dědictví.

1. čtení: Iz 35, 4-7a

Tehdy se otevřou oči slepých, odemknou se uši hluchých. Tu poskočí chromý jak jelen a zaplesá jazyk němého, neboť na stepi vyprýští vody, potoky na poušti.

Veleb duše má Hospodina.

2. čtení: Jak 2, 1-5

Svatý Jakub píše: „Moji bratři s vírou v našeho … Ježíše Krista nesmíte spojovat stranictví k lidem. Když k vám do shromáždění vejde muž se zlatými prsteny na rukou a vejde také chudák v obnošených šatech, vy jste samá pozornost k tomu, který je nádherně oblečen.

Evangelium: Mk 7, 31-37

K Ježíšovi přivedli hluchoněmého a prosili ho, aby na něho vložil ruku. Vzal ho stranou od zástupu, vložil mu prsty do uší, dotkl se slinou jeho jazyka, vzhlédl a s povzdechem k nebi řekl: „Effatha!“, to znamená: otevři se! A otevřel se mu sluch, rozvázal se mu jazyk a mluvil správně.

8. září – úterý

Narození Panny Marie

Mše sv. v Karlíně v 18.30 hod.

12. září – sobota

Jména Panny Marie

Denně SMS od papeže

Biskupství brněnské připravilo projekt nazvaný "Denně SMS od papeže". Jednotlivci, kteří se zajímají o osobnost Benedikta XVI. a chtějí se připravit a "naladit" na jeho návštěvu v ČR, mohou každý den dostat jednu myšlenku Svatého otce prostřednictvím SMS, a to od 5. do 25.9.2009 včetně.

Aktivace (objednání) služby: Ze svého mobilního telefonu zašlete SMS ve tvaru PAPEZ SMS ANO na číslo +420 736 301 599. Tato aktivace vás bude stát cenu jedné SMS dle vašeho tarifu. Denní zasílání zpráv je již zdarma.

Jednotlivé citáty budou s jednodenním zpožděním zveřejňovány na stránkách www.biskupstvi.cz/papezvbrne, včetně uvedení citace (název díla, číslo odstavce).

5. pastýřský list k zahájení novény před návštěvou Svatého otce Benedikta XVI.

Drazí bratři a sestry,

návštěva Svatého otce Benedikta XVI. se již velmi přiblížila.  ... Proto Vás dnes zveme k novéně, devítidenní intenzívní modlitbě a závěrečné duchovní přípravě na setkání s hlavou naší církve. ...

Novéna je vyhlášena na dobu od 8. do 16. září. Začne na svátek Narození Panny Marie a skončí na svátek sv. Ludmily. Obě dvě ženské postavy, Panna Maria a sv. Ludmila, mají jednu společnou vlastnost. První z nich je branou, kterou k celému lidstvu přišel Boží Syn. Panna Maria stojí u okamžiku počátku nové éry, éry Evangelia. Druhá stojí u počátku nové éry dějin v životě našeho národa. Sv. Ludmila přijala zvěst svatých Cyrila a Metoděje, kteří otevřeli život z Evangelia našim předkům a celému Slovanstvu. Vložme tedy svou touhu po obnově tohoto daru do jejich ochrany.

... Svět a možnosti lidské společnosti se rychle vyvíjejí. Vstupujeme do světa nových možností a to, podle našeho soudu, vyžaduje trochu jiné, zralejší lidi, lidi ukázněné, rozumné a zodpovědné. Nová doba klade před lidskou společnost velké a nové úkoly a ty žádají nové lidi.

... Zlo dnes útočí na lidskou důstojnost, na samu podstatu lidství. Chce z lidí udělat bezduché otroky konzumních systémů, kteří se změní v šelmy a vytvoří na zemi peklo. Stůj co stůj tomu chceme zabránit. S Boží pomocí se to podaří, vždyť, jak říká verš žalmu: Když Bůh v své síle povstane, dav nepřátel se rozvane. (Ž 68, 2-3). Buďte proto dobré mysli. Je-li Bůh s námi, kdo proti nám? (Řím 8,31). Se sv. Pavlem opakujeme: Radujte se v Pánu vždycky, znovu říkám, radujte se! … Pán je blízko. (Fil 4, 4-5).

Za to prosme v novéně, kterou začneme toto úterý.

T             ak žehnáme Vám, Vašim rodinám a přátelům, tak žehnáme celé naší vlasti.

Miloslav kard. Vlk, arcibiskup pražský spolu s ostatními biskupy Čech a Moravy