NEDĚLNÍ STRÁNKA  25

St, Pá: 12:00 h

Kaple sv. Karla Boromejského:                     –

19. 6. Papežova katecheze: Žalmy jako symfonie modlitby

V Knize žalmů jsou různé druhy modlitby: chvála, díkůvzdání, prosba, nářek, vyprávění, mudroslovná reflexe a další, a to jak v osobní formě, tak ve formě sborové modlitby celého lidu. Jsou to zpěvy, které sám Duch vložil do úst své církvi.

Žalmy zaujaly v Novém zákoně výsadní postavení. Dochovala se a stále ještě existují vydání, která obsahují Nový zákon a žalmy společně. Mám na stole ukrajinské vydání takového Nového zákona se žalmy od vojáka, který padl ve válce, a které mi bylo zasláno. S touto knihou se modlil na frontě. Nikoliv všechny žalmy, a nikoliv vše z každého žalmu, si dnešní křesťané a tím méně moderní člověk mohou zopakovat a přisvojit. Odrážejí někdy historickou situaci a náboženskou mentalitu, které nám již nejsou vlastní. To neznamená, že by nebyly inspirované, ale že jsou v určitých ohledech spjaty s dobou a dočasným stadiem zjevení, jak je tomu i v případě mnoha starověkých právních předpisů.

Žalmy jsou pro nás nejpřínosnější tím, že se jimi modlili Ježíš, Maria, apoštolové a všechny křesťanské generace před námi. Když je pronášíme, Bůh je slyší v oné velkolepé „orchestraci“, jakou je společenství svatých. Ježíš podle Listu Židům přichází na svět s veršem žalmu v srdci: „Tady jsem, abych plnil, Bože, tvou vůli“; a podle Lukášova evangelia opouští svět s jiným veršem na rtech: „Otče, do tvých rukou poroučím svého ducha“.

Zeptám se: modlíte se někdy se žalmy? Vezměte si Bibli nebo Nový zákon a pomodlete se nějaký žalm. Například když jste trochu smutní, protože jste zhřešili, modlíte se padesátý žalm?

Na rozdíl od všech ostatních modliteb žalmy opakováním neztrácejí svou účinnost, naopak ji zvyšují. Proč? Protože jsou inspirovány Bohem a „vydechují“ Boha pokaždé, když je čteme s vírou.

24. 6. Narození svatého Jana Křtitele – mše svatá v 18:30

29. 6. „Malý“ úklid kostela od 15:00 h

Kontakt: Pavla Mourková mob.: 604 783 364

5. 7. Poutní slavnost sv. Cyrila a Metoděje

Mše sv. v 09:30 h a v 18:30 h. Ranní mši bude celebrovat Mons. Karel Herbst. Po mši bude malé občerstvení před kostelem.

Kaple sv. Karla Boromejského – nejsou mše svaté do 31. 8.!

Prohlášení biskupa k nálezu Ústavního soudu ve věci změny pohlaví

Doporučuji přečíst si toto prohlášení našeho biskupa jako pomůcku na velmi citlivé a důležité téma. Text najdete na webu diecéze www.apha.cz.

Příprava manželských párů pro práci se snoubenci

Manželské páry, které mají zájem o přípravu snoubenců, můžou se přihlásit na kurz v rámci celoživotního vzdělávání na KTF UK – Teologie manželství a rodiny. Více informací: www.czv.ktf.cuni.cz.

Termíny sobotních akcí pro děti v roce 2024

14. 9. Zahájení roku farností s dětmi

19. 10., 16. 11., 14. 12.

Program akcí budeme ještě specifikovat.

Pouť po stopách pátera Toufara

Hnutí Comunione e Liberazione vás zve na třídenní pouť po stopách pátera Toufara při slavnosti Povýšení sv. Kříže.

Termín pouti: pátek 20. – neděle 22. září 2024

Trasa pouti: Želiv – Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti